FOTOĞRAF - VIDEO

DÜĞÜNÜNÜZÜN SEVİMLİ BELGELERİ!

foto 1Evet, bu belgeler çocuklarınıza hatta torunlarınıza bırakacağınız tarihi belgeler olacak. Dedelerimiz, anneannelerimizin devrinden kalan sararmış fotoğrafları bir hatırlayın! Ne kadar kısıtlı tekniklerle çekilen fotoğraflar değil mi? Ya video? O zamanlar ismi bile duyulmamıştı!

Yaşadığımız bu günler, teknolojik açıdan mutlu anılarımızı belgelemek adına bize pek çok şey sunmakta. Dijital fotoğraf makineleri artık profesyonellerin de tercihi. Direk olarak DVD formatında kayıt yapan kameralar gittikçe yayılmakta.

Sadece makineler mi? Tabii ki hayır! Artık profesyoneller de değişik çekim tekniklerini mükemmel olarak iç ve dış mekanlarda uygulamaktalar.

Bir kaç sene önce ismini bile duymadığımız "düğün fotoğrafçılığı" artık oldukça yayıldı. Bu kişiler sadece düğün ortamını değil; evden çıkışınızı, gelin odasını, hatta ayakkabılarınızı giyerken takındığınız bir tavrı bile başarı ile yakalayıp gayet doğal bir şekilde yansıtabiliyorlar. Önerimiz; gelin odasında hazırlanırken de resimlerinizin çekilmesi ve heyecanlı bekleyişinizin hatıralarınıza eklenmesidir. Düğün fotoğrafçılığı konusunda eğitimli ve referanslı olan bir fotoğrafçıyı tercih edebilirsiniz.

Fotoğrafçınızla düğünden en az bir ay önce görüşmeli ve onbeş - yirmi gün önce anlaşma yapmalısınız. Düğününüzden birkaç gün önce fotoğrafçınızla biraraya gelerek istediğiniz resimlerin ve pozların ne tarzda olacağını kararlaştırmalısınız. Detayları not aldığından emin olun.

Fotoğrafçınıza kendinizde ön plana çıkartılmasını istediğiniz yönlerinizi, hatta kamufle edilmesini istediğiniz yönlerinizi belirtmeniz yararlı olacaktır. İyi bir planlama ile tam hayalinizdeki fotoğraflara sahip olabilirsiniz. Düğün fotoğraflarınız çekilirken tüm duygularınız fotoğraflarınıza yansıyacaktır. Bu nedenle iyi dinlenmiş ve uykunuzu almış olmalısınız.

Fotoğrafçınızın düğün yapılan yerde tespit edilen zamanda bulunmasını sağlamak da çok önemlidir. Böylelikle davetlilerin gelişleri izlenip ilginç enstanteler yakalanabilir.

Fotoğrafçınızla bir sözleşme imzalamak doğru olur. Böylece; çekilecek yaklaşık adedi, fiyatı, nerelerde çekim yapılacağını, negatiflerin (dijitalde hafıza kartının) size verilip verilmeyeceğini ve diğer detayları kağıda döküp sabitlemiş olursunuz.

Fotoğrafçınız düğünde çekilen resimleri misafirlerinize satacaktır. Birim fotoğraf fiyatını tespit edin ve sözleşmeye bunu da ekleyin. Bunun yanı sıra sizin resimlerinize uygulayacakları fiyatı da öğrenin. Bu fiyat genelde misafirlere uygulanan fiyatının üçte biri ile yarısı arasında olmaktadır.

Fotoğraflarınızı dış ortamda da çektirmeyi düşünün. Bu genelde stüdyo çekimine göre biraz daha pahalı bir seçim olsa da, bu tür fotoğrafların keyfi de çok farklı olacaktır. Peki bir kaç poz siyah-beyaz fotoğrafa ne dersiniz? Böylece romantik ve nostaljik pozlara sahip olabilirsiniz.

Düğün telaşınız bittikten sonra, yapılan çekimi CD'ye veya DVD'ye aktarmanızda fayda vardır. Yıllar geçse de düğünümüzü aynı kalitede seyredebilirsiniz.

EMAIL LİSTEMİZE KAYIT OLUN